OGŁOSZENIA
22 Niedziela Zwykła – 1 września 2024 r.
♦ Na progu nowego roku szkolnego witamy serdecznie dzieci, młodzież, nauczycieli i katechetów. W kolejnym roku formacji, życzymy wszystkim Bożego Błogosławieństwa.
♦ Dzisiaj podczas Mszy św. o godz. 13.00, będziemy dziękować Bogu za 50 lat życia zakonnego, naszego Współbrata – O. Wojciecha Skórewicza SJ.
♦ Mszy świętej będzie przewodniczył O. Zbigniew Leczkowski SJ, Prowincjał.
♦ Życzymy Drogiemu Jubilatowi, Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Łaskawej w życiu zakonnym i dalszej posłudze kapłańskiej.
♦ Również dzisiaj przypada 85. rocznica wybuchu II wojny światowej. Zachęcamy wszystkich do nieustannej modlitwy o pokój na świecie i ład moralny w naszej Ojczyźnie.
♦ W najbliższą, pierwszą sobotę, o godz. 19.15 - nabożeństwo do Matki Bożej Łaskawej, połączone z odczytaniem próśb i podziękowań. Po Mszy św. o godz. 20.00, Czuwanie z Maryją – z udziałem scholi muzycznej.
♦ Dziękujemy Wam za modlitwy i ofiary, jakie składacie na utrzymanie i funkcjonowanie naszej świątyni.
♦ Polecamy najnowszą książkę - Matka Boża Łaskawa w Warszawie, która ukazała się nakładem naszego sanktuarium oraz kolejny numer jezuickiego pisma Manreza.
♦ POLECAMY:
Dobry wybór i jego warunki ,
Módlmy się, aby każdy z nas słuchał sercem wołania ziemi oraz ofiar katastrof ekologicznych i zmian klimatycznych i angażował się osobiście w ochronę świata, który zamieszkujemy.
- ogłoszenia duszpasterskie parafii archikatedralnej pw. Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela, na terenie której znajduje się nasz kościół
- informacje z naszej Archidiecezji Warszawskiej
- informacje dotyczące Kościoła Katolickiego w Polsce na stronie Konferencji Episkopatu Polski
- informacje dotyczące Kościoła Katolickiego na świecie na stronie Radia Watykańskiego
ZAPRASZAMY!
Miejsce jest przyjazne do modlitwy w ciszy i spowiedzi, również dla osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich.
Pomoc uchodźcom z Ukrainy
POMOC UCHODŹCOM Z UKRAINY
organizowana przez JEZUITÓW w Polsce
Przelewy z dopiskiem UKRAINA
PLN / EUR / USD / GBP
PLN JEZUICKIE CENTRUM SPOŁECZNE BNP Paribas S.A. Nr konta: 30 2030 0045 1110 0000 0289 7440 Adres: ul. Rakowiecka 61 02-532 Warszawa Polska |
EUR Nazwa rachunku: Biuro Misyjne BNP Paribas S.A. Nr konta: PL27 2030 0045 3110 0000 0021 0310 BIC: PPABPLPKXXX Adres: ul. Rakowiecka 61 02-532 Warszawa Polska |
Pierwszy piątek miesiąca - 6 września
Msza św. Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy - 6 września, piątek, g. 8:30
Za cierpiącą ziemię
Msza św. o powołania do jezuitów - 6 września, piątek g. 20.00
W pierwsze piątki miesiąca na Mszy św. o godz. 20.00 prosimy Boga o powołania na braci i kapłanów do zakonu jezuitów. Modlimy się, by Towarzystwo Jezusowe było wierne charyzmatowi św. Ignacego Loyoli i wezwaniom, do których Bóg powołał naszego założyciela i do których Bóg powołuje jezuitów obecnie.
Zapraszamy do wspólnej modlitwy, szczególnie o powołania z naszych własnych rodzin. Modlimy się za przykładem św. Ignacego, który w małej kapliczce La Storta blisko Rzymu prosił „Matkę Najświętszą, aby go chciała przyłączyć do swego Syna”.
Wspomnienie św. Melchiora Grodzieckiego SJ, Stefana Pongrácza SJ i Marka Križa męczenników - 7 września
W tym dniu jezuici wspominają swoich świętych:
- zamordowanych przez kalwinistów męczenników koszyckich: o. Stefana Pongrácza SJ, o. Melchiora Grodzieckiego SJ, ks. kanonika ostrzyhomskiego Marka Križa. W kalendarzu liturgicznym w Polsce osobne wspomnienie obowiązkowe polskiego jezuity męczennika o. Melchiora Grodzieckiego SJ przypada na 7 września. Zachęcamy do medytacji o ich męczeństwie.
Pierwsza sobota miesiąca - 7 września
Jest to część drugiej tajemnicy fatimskiej.
Nabożeństwo i Msza św. do MB Łaskawej - Patronki Warszawy i Strażniczki Polski - 7 września, sobota, g. 19.15
Pierwszosobotnie Czuwanie z Maryją nad Słowem Pana - 7 września, sobota g. 20:00
W pierwszą sobotę miesiąca, odbędzie się czuwanie modlitewne z Maryją nad słowem Pana.
Rozpocznie je Msza święta wieczorna o godz 20.00, po niej odbędzie modlitwa o dary duchowe połączona z uwielbieniem. Zakończenie około godz. 22.00. Zapraszamy wszystkich, którzy pragną otwierać się na Ducha Świętego trwając na modlitwie z Matką Bożą.
ZAPRASZAMY DO UWIELBIANIA BOGA!
Pan Bóg stworzył człowieka, aby Pana Boga znał, oddawał Mu cześć, z całego serca kochał
i służył Mu, a przez to osiągnął szczęście wieczne.
Święto Narodzenia NMP - Matki Bożej Siewnej - 8 września
Co roku 8 września w kalendarzu liturgicznym obchodzimy święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, które zostało umieszczone 9 miesięcy po Uroczystości Niepokalanego Poczęcia (8 grudnia). Zachęcamy, aby w tym dniu uczestniczyć we mszy świętej w naszym sanktuarium maryjnym i oddać cześć Matce Bożej Łaskawej.
Z pism apokryficznych Protoewangelii Jakuba (powstała ok. 150 r.) dowiadujemy się, że rodzicami Maryi byli pobożni Żydzi: św. Joachim i św. Anna, i że Maryja jako kilkuletnie dziecię została przez rodziców ofiarowana w świątyni, gdzie też zamieszkała.
Rocznica Poświęcenia Polski Niepokalanemu Sercu Maryi - 8 września
8 września 2017 r. w uroczystość Narodzenia Matki Bożej Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi został ponowiony w każdej diecezji, parafii i rodzinie.
Św. Piotra Klawera SI, prezbitera - 9 września
Piotr Klawer urodził się 25 czerwca 1580 w Verdú w Katalonii.
Uczył się w kolegium jezuickim w Barcelonie. W wieku 22 lat Piotr wstąpił do zakonu jezuitów w Tarragonie. Studiował filozofię w Palma de Mallorca. Tam też zaprzyjaźnił się z furtianem klasztoru św. Alfonsem Rodríguezem, który rozbudził w nim zapał do pracy misyjnej. Następnie studiował teologię w Barcelonie, gdzie uzyskał stopień doktora w 1610 r. Po studiach udał się do Sewilli, gdzie przygotowywał się do podjęcia pracy misyjnej. Otrzymał zgodę na wyjazd do Ameryki Południowej. 15 kwietnia 1610 r. wyruszył do Nowej Granady (obecnie Kolumbia). Otrzymał święcenia kapłańskie 19 marca 1616 r. jako pierwszy jezuita wyświęcony w Cartagenie. Również w Cartagenie podjął pracę duszpasterską wśród czarnoskórych niewolników przywożonych z Afryki. Robił wszystko, co mógł, aby ulżyć ich doli. Czekał w porcie na ich przybycie, opiekował się nimi, karmił głodnych wyżebranym wcześniej chlebem, pocieszał, uczył katechizmu i udzielał sakramentów. W czasie swojej działalności ochrzcił wiele tysięcy niewolników. Ponadto opiekował się trędowatymi w leprozoriach.
Msza za naszych zmarłych - 9 września, poniedziałek g. 20.00
W każdy 2. i 4. poniedziałek miesiąca, przez cały rok,
odprawiamy Mszę Świętą o godz. 20.00 w intencji zbiorowej za zmarłych, których dołączyliśmy w listopadowych wypominkach.
Zapraszamy do wspólnej modlitwy za tych, którzy są dla nas ważni, a już odeszli z tego świata.
Bł. Franciszka Gárate SI - 10 września
Błogosławionego Franciszka Gárate, zakonnika.
Franciszek Gárate urodził się 5 lutego 1857 r. w Azpeitia, na terenie, który kiedyś należał do rodziny Loyolów. W wieku 17 lat wstąpił do nowicjatu jezuitów, który na skutek wojny domowej znajdował się wtedy w Poyanne, we Francji. W roku 1876 złożył śluby zakonne jako brat-koadiutor. Przez dziewięć lat z największą troskliwością spełniał posługi infirmarza w kolegium La Guardia, w pobliżu granicy portugalskiej. Od roku 1887 był furtianem na uniwersytecie w Deusto-Bilbao. Budował tam wszystkich cierpliwością, łagodnością i pogodą. Wcześnie spostrzeżono, że jest wiernym naśladowcą św. Alfonsa Rodrigueza. Nazywano go Frater Urbanitas.
Zmarł 9 września 1929 r. Beatyfikował go w roku 1985 św. Jan Paweł II.
Św. Józef i nasi Dobroczyńcy - 11 września, środa g. 20.00
W każdą środę (z rzadkimi wyjątkami) zapraszamy do Sanktuarium, aby w sposób szczególny czcić św. Józefa, Oblubieńca NMP, opiekuna Jezusa.
O godz. 20.00 - Msza św. wotywna w intencji dobroczyńców Sanktuarium MBŁ i naszego domu zakonnego.
Dla żywych prosimy o Boże błogosławieństwo, zdrowie i dary Ducha św., a dla zmarłych o miłosierdzie i radość życia wiecznego.
Zapraszamy do wspólnej modlitwy.
!!! NOWE WEZWANIA w LITANII DO ŚW. JÓZEFA !!!
1 maja 2021 roku Stolica Apostolska ogłosiła siedem nowych wezwań w Litanii do św. Józefa (List Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Prot. N. 133/21): Custos Redemptoris, Servus Christi, Minister salutis, Fulcimen in difficultatibus, Patronus exsulum, Patronus afflictorum, Patronus pauperum.
12 czerwca 2021 roku Konferencja Episkopatu Polski, zgodnie z Listem Kongregacji zatwierdziła brzmienie wezwań w języku polskim, przygotowane przez Komisję ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP: Opiekun Odkupiciela, Sługa Chrystusa, Sługa zbawienia, Podpora w trudnościach, Patron wygnańców, Patron cierpiących, Patron ubogich.
Nowe brzmienie Litanii obowiązuje z dniem podjęcia uchwały:
Wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi - 12 września
Imię Maryi czcimy w Kościele w sposób szczególny, ponieważ należy ono do Matki Boga, Królowej nieba i ziemi, Matki miłosierdzia. Dzisiejsze wspomnienie - "imieniny" Matki Bożej - przypominają nam o przywilejach nadanych Maryi przez Boga i wszystkich łaskach, jakie otrzymaliśmy od Boga za Jej pośrednictwem i wstawiennictwem, wzywając Jej Imienia.
Maryja jest naszą Wspomożycielką i Pośredniczką, jedyną ucieczką grzeszników. W ciągu wieków historii Kościoła powstały setki różnorodnych tytułów (wymienianych np. w Litanii Loretańskiej czy starszej od niej, pięknej Litanii Dominikańskiej, a także w starożytnym hymnie greckim Akatyście). Za pomocą tych określeń wzywamy opieki i orędownictwa Matki Bożej.
Święto Podwyższenia Krzyża Świętego - 14 września
Krzyż jest znakiem zwycięstwa Chrystusa nad szatanem i śmiercią.
Kiedy w roku 70 Jerozolima została zdobyta i zburzona przez Rzymian, rozpoczęły się wielkie prześladowania religii Chrystusa, trwające prawie 300 lat. Dopiero po ustaniu tych prześladowań matka cesarza rzymskiego Konstantyna, św. Helena, kazała szukać Krzyża, na którym umarł Pan Jezus.
Po długich poszukiwaniach Krzyż odnaleziono. Co do daty tego wydarzenia historycy nie są zgodni; najczęściej podaje się rok 320, 326 lub 330, natomiast jako dzień wszystkie źródła podają 13 albo 14 września. W związku z tym wydarzeniem zbudowano w Jerozolimie na Golgocie dwie bazyliki: Męczenników (Martyrium) i Zmartwychwstania (Anastasis). Bazylika Męczenników nazywana była także Bazyliką Krzyża. 13 września 335 r. odbyło się uroczyste poświęcenie i przekazanie miejscowemu biskupowi obydwu bazylik.
Strony
- 1
- 2
- 3
- …
- następny >
- ostatni »