Requiem Gabriela Fauré - 1 kwietnia, sobota g. 18.10

♦ Zapraszamy 1 kwietnia w sobotę na koncert po mszy św. o 17.30 (ok. godz. 18.00). Duet akordeonowy Harmonium Duo z Warszawskim Chórem Kameralnym pod dyrekcją Richarda Berekeleya wykona Requiem - Gabriela Fauré. Soliści – Marcela Wierzbicka – sopran i Dominik Opaliński – baryton. Wstęp wolny!

Harmonium Duo to Hubert Giziewski & Iwo Jedynecki, którzy ukończyli Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Należą do czołówki polskich muzyków swojego pokolenia. W czasie wieloletniej edukacji artystycznej zdobyli szereg najwyższych nagród i wyróżnień na wielu prestiżowych festiwalach i konkursach muzycznych w kraju i za granicą. Do najważniejszych należą laury festiwali: w Mławie, Chełmie, Stalowej Woli, Castelfidardo (Włochy), Ibla-Ragusa (Włochy). Wielokrotnie otrzymywali stypendia naukowe Prezesa Rady Ministrów oraz Lions Club International Warszawa – Nike. Jako soliści i kameraliści występowali w najsławniejszych salach koncertowych i centrach artystycznych w Polsce, takich jak: Filharmonia Narodowa, Studio S1 Polskiego Radia, a także za granicą, m.in.: w Suntory Hall (Japonia), Carnegie Hall (Nowy Jork, USA), Teatro dal Verme (Mediolan). Koncertowali także w Austrii, Arabii Saudyjskiej, Bułgarii, Chinach, Korei Południowej, Maroko, Niemczech, USA, we Włoszech oraz na Litwie. Ich recitale spotykają się z niezwykle entuzjastycznym przyjęciem publiczności, ze względu na bardzo różnorodny repertuar oraz znakomite wykonanie. Obaj artyści koncertują na najwyższej klasy włoskich instrumentach przygotowanych na specjalne zamówienie.

Duet Akordeonowy Hubert Giziewski & Iwo Jedynecki realizuje wiele projektów artystycznych, różnorodnych w stylu i charakterze, wśród nich: Wielkie Transkrypcje, Sacrum & Profanum, Tańce Świata, Fantazja Polska. Jeffrey James, wydawca muzyczny, kompozytor, opisał debiut Harmonium Duo w nowojorskiej Carnegie Hall (w kwietniu 2006) w następujących słowach: "Ktokolwiek uważa, ze akordeon jest instrumentem mało ciekawym lub nie pasującym do muzyki klasycznej, nie słyszał chyba dzisiaj tych Panów będących w swoim żywiole. Wykonania takie jak to dzisiejsze, nie zostawiają w komentarzach wiele więcej miejsca obok samych superlatyw. Nie potrafię wystarczająco oddać słowami ich niebywałego poziomu muzykalności i wręcz nadludzkiej integracji brzmienia, artystycznego zespolenia, więc pozostawiam temat, mając nadzieję usłyszeć ich znowu już wkrótce".

Chór Warszawski i Richard Berkeley

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wcześniej mieliśmy przyjemność gościć następujące koncerty:

 

♦ Koncert kolęd we wtorek 3 stycznia 2017 r. w Uroczystość Najświętszego Imienia Jezus. Jest to święto tytularne naszego zakonu Towarzystwa Jezusowego. Po Mszy świętej o godz. 20.00 mieliśmy koncert kolęd w wykonaniu Olgi Stankiewicz z Filharmonii Narodowej i naszego organisty Jana Sikory.

 

 

 

 

 

 

 

 

♦ Koncert organistowski Józefa Kotowicza z Białegostoku w ramach XVII Warszawskiego Festiwalu Organowego "Organy Śródmieś›cia" Warszawa 2016 r. odbył się 11 września o godz. 21.

 

♦ MĘKĘ BOŻĄ SPOMINAJMY" - Kontemplacja Męki Pańskiej w pieśni i obrazie 20 marca 2016.
Zespół wokalny "Sonus Nobili" pod dyrekcją Katarzyny Brzozowskiej zaśpiewał dawne polskie pieśni pasyjne (chorały wielogłosowe) połączone z prezentacją multimedialną dzieł sztuki o tematyce pasyjnej. Gościnnie na lirze korbowej zagrał Filip Taranienko. Po mszy św. w Niedzielę Palmową można było pozostać i około godziny 21. oddać się dalszemu rozważaniu Męki Pańskiej w muzyce i obrazie. Wstęp był wolny.
 
 
♦ Chór Flaminae z parafii NSPJ w Warszawie-Falenicy oraz Orkiestra Sinfonietta Vavra wykonali 13 marca 2016 w niedzielę w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście przepiękny Koncert Wielkopostny! Artyści upiększyli liturgię mszy św. o godz. 20 przez oprawę muzyczną, a po mszy św. był koncert - wstęp wolny. W programie:
G. B. Pergolesi - oratorium Stabat Mater
G. F. Haendel - wstęp instrumentalny oraz część chóralna "And He shall purify" (I oczyści synów Lewiego) z oratorium "Mesjasz"
W. A. Mozart - I część Introitus (Requiem aeternam. Kyrie eleison) z Requiem

Solistki: Aneta Piechota, Agnieszka Baliszewska, Helena Wiatr, a dyrygowała - Marta Wiatr.
Chór i orkiestra w bardzo licznym składzie dobrali bardzo wzruszające utwory, które zabrzmiały wyjątkowo, a nad artystami płaszcz swój rozłożyła Matka Boża Łaskawa z cudownego obrazu. Stabat Mater wybrzmiała przez to jeszcze głębiej. Bardzo dziękujemy artystom, w większości w młodym wieku, którzy zaprezentowali wspaniały poziom wykonania i głębokie rozumienie i przeżywanie utworów jak modlitwy.

 

♦ W sobotę 21 listopada 2015 r. w dniu wspomnienia Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny po mszy świętej wieczornej (ok. 20.45) odbył się koncert Chóru Bazyliki Świętego Krzyża „Sursum Corda” pod dyrekcją Emilii Melon, podczas którego zostaną wykonano utwory pochodzące z biblioteki nutowej dla niewidomych prowadzonej przez Towarzystwo Muzyczne im. Edwina Kowalika: http://idn.org.pl/towmuz/biblioteka/index.htm Wstęp wolny.

 

 

 

♦ W sobotę 24.10.2015 o godzinie 20.45 w naszym Sanktuarium koncert muzyki chóralnej i organowej w wykonaniu Chóru Kameralnego z kościoła NMP z Aalborga w Danii. "Vor Frue Kirkes Kor" pod dyrekcją Rikke Kursch, która grała również na organach. Chó zaprezentował program złożony z 12 utworów kompozytorów skandynawskich, angielskich i polskich. Wstęp był wolny.

 

♦ W sobotę 23 maja 2015 r. po ostatniej mszy św. (ok. godziny 20.45) odbył się koncert dwóch chórów w ramach Międzynarodowych Spotkań Chóralnych. Wystąpi Miejsko-Parafialny Chór Cantores Misericordiae (dyrygent Zbigniew Szablewski) i Chór Bazyliki Świętego Krzyża Sursum Corda (dyrygent Emilia Melon).

 

♦ W Niedzielę Zesłania Ducha Świętego, 24 maja 2015 r., po ostatniej mszy św. (ok. godziny 20.50) odbył się koncert staropolskich pieśni o Duchu Świętym, zatytułowany: Pomóż mi, Święty Dusze, Twoją chwałę mnożyć. Wykonają go: Schola Świętego Wawrzyńca (śpiew), Filip Taranienko (kantor Scholi, lira korbowa) oraz Witold Błaszczyk (śpiew, organy). Koncert jest próbą przywrócenia do życia zapomnianych dzisiaj średniowiecznych i renesansowych nabożnych śpiewów oraz ukazania ich ponadczasowej aktualności i prostego piękna.

 

♦ Poprzedni koncert odbył się 8 maja 2015 r., piątek o godz. 18.15 - koncert luterańskiego Chóru Kościelnego z Danii z Kopenhagi "HENDRIKSHOLM KIRKES KOR". Chór również uczestniczył we mszy św. o godz. 17.30.

Chór w Polsce prezentuje następujący repertuar:

1. Tysk melodi 1598 Gak ud min sjæl, betragt med flid

Niemiecka piesn  1598 Idź do duszy mojej

2. Mogens Pedersøn (1585-1623)

Kyrie i Påsken https://www.youtube.com/results?search_query=Kyrie+i+P%C3%A5sken+%09

3. Aleneste Gud i Himmering (Gloria) https://www.youtube.com/results?search_query=Aleneste+Gud+i+Himmering+%28Gloria%29

4. Nu bede vi den Helligånd https://www.youtube.com/results?search_query=nu+bede+vi+den+hellig%C3%A5nd

5. Vagn Holmboe (1909-1996)        Laudate Dominum :

I Alleluia!II Exaudi, Deus Ps. 61, 2-3III Laudate Dominum Ps. 117, 1-2

6. Jan Sandström (*1954)                 Sanctus / Święty

7. Urmas Sisask (*1960)                    Surrexit Christus hodie  / Boże  Narodzenie

     Pater noster  /  Ojcze Nasz

8, Niels La Cour (*1944)                     Tantum ergo  / Przed Najświętszym Sakramentem

9. Carl Nielsen (1865-1931)              Tre salmer:  / Trzy Hymny

     Min Jesus lad mit hjerte få  / Mój Jezu, moje serce

     Påskeblomst /  Wielkanoc

                           Imellem nattens stjerner / Wśród gwiazd nocy

10 Dodatkowo: Gaude Mater, danske sommersange og nordiske folkemelodier / Gaude Mater i pieśni ludowe dunskie i norweskie

 

 

♦ Poprzedni koncert odbył się 14 marca 2015 r., sobota - Koncert Chóru Bazyliki św. Krzyża "Sursum Corda"

Mieliśmy przyjemność gościć w sanktuarium na sobotni wieczór 14 marca na mszy o godz. 20 najstarszy warszawski chór na co dzień śpiewający w Bazylice pw. Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu i podczas mszy radiowych - Chór Bazyliki św. Krzyża "Sursum Corda" pod dyrekcją Emilii Melon. Po mszy dodatkowo był półgodzinny koncert Chóru! W programie znalazły się utwory pasyjne z różnych epok. Przepiękne utwory pasyjne były niejako przedłużeniem mszy św. - kontynuowaniem modlitwy i zamyślenia nad Męką Pana Naszego Jezusa Chrystusa. Była to pierwsza wizyta tego chóru w tym miejscu. Bardzo dziękujemy za tę wizytę!