Pierwsza sobota miesiąca - 3 sierpnia

 
Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca wywodzi się z objawień w Fatimie. 10 grudnia 1925 r. objawiła się Łucji Maryja z Dzieciątkiem i pokazała jej cierniami otoczone serce.
Dzieciątko powiedziało: "Miej współczucie z Sercem Twej Najświętszej Matki, otoczonym cierniami, którymi niewdzięczni ludzie je wciąż na nowo ranią, a nie ma nikogo, kto by przez akt wynagrodzenia te ciernie powyciąg".
Maryja powiedziała: "Córko moja, spójrz, Serce moje otoczone cierniami, którymi niewdzięczni ludzie przez bluźnierstwa i niewierności stale ranią. Przynajmniej ty staraj się nieść mi radość i oznajmij w moim imieniu, że przybędę w godzinie śmierci z łaskami potrzebnymi do zbawienia do tych wszystkich, którzy przez pięć miesięcy w pierwsze soboty odprawią:
- spowiedź,
- przyjmą Komunię Świętą,
- odmówią różaniec i przez piętnaście minut rozmyślania nad piętnastu tajemnicami różańcowymi towarzyszyć mi będą w intencji zadośćuczynienia."

Jest to część drugiej tajemnicy fatimskiej.

Dlaczego pięć sobót? 

Podczas objawienia w nocy z 29 na 30 maja 1930 roku Pan Jezus wyjaśnił Łucji, dlaczego nabożeństwo składa się z pięciu sobót: "Moja córko, powód jest bardzo prosty: jest pięć rodzajów zniewag i bluźnierstw przeciwko Niepokalanemu Sercu Maryi: 
1. Bluźnierstwa przeciwko Niepokalanemu Poczęciu. 
2. Przeciw dziewictwu Matki Bożej. 
3. Przeciw Jej boskiemu Macierzyństwu, przy równoczesnym sprzeciwie uznania Jej za Matkę rodzaju ludzkiego. 
4. Czyny tych, którzy próbują publicznie wpoić w serca dzieci obojętność, pogardę, a nawet nienawiść do tej Matki Niepokalanej. 
5. Czyny tych, którzy profanują wizerunki Najświętszej Panny."