Historia Obrazu

Matka Boża Łaskawa
MATKA  BOŻA  ŁASKAWA - HISTORIA OBRAZU

Kult Matki Bożej Łaskawej rozpoczął się we Włoszech na początku XV w. W 1410 r. w Faenzy w północnych Włoszech przeor klasztoru dominikanów szerzył ten kult, aby ratować ludność miasta od zarazy. W mieście tym Joannie a Costumis ukazała się Matka Boża w złotej sukni i błękitnym płaszczu, która w uniesionych dłoniach trzymała złamane strzały gniewu Bożego. Matka Boża żądała powszechnego postu i trzydniowych procesji pokutnych, które biskup Sylwester de Casa zarządził w Faenzy. Niedługo po tym zaraza ustała. Pierwszy włoski wizerunek Madonny Łaskawej (w oryginalnym języku włoskim - Madonna delle Grazie) został wykonany techniką freskową ok. 1410 r. w gotyckiej świątyni dominikanów w Faenzy według wizji Joanny a Costumis. Od tamtego czasu Faenza stała się głównym ośrodkiem kultu Matki Bożej Łaskawej. Pijarzy przenieśli ten pobożnościowy kult do Polski. Pierwszy rektor warszawskiego konwentu pijarów, o. Hiacynt Orselli SP (urodzony w okolicach Faenzy) chciał pobudzić w Polsce cześć dla Dziewicy Łaskawej by zyskać jej opiekę nad Warszawą. Zamówił on duży obraz NMP Łaskawej, który był inspirowany pierwszym wizerunkiem - freskiem Madonny Łaskawej z 1410 r. i odwzorowywał jego główne motywy. W dniu 24 marca 1651 r. w obecności nuncjusza papieskiego arcybiskupa Jana de Torres obraz został uroczyście wprowadzony do drewnianego kościoła pw. Świętych Prima i Felicjana przy ul. Długiej (gdzie obecnie stoi katedra polowa) i ukazany ludowi Warszawy. Nuncjusz w obecności pary królewskiej odczytał bullę papieża Innocentego X ustanawiającą święto Mater Gratiarum Varsaviensis na drugą niedzielę maja.

Rok później po uratowaniu miasta przed zarazą wysłano do Faenzy chorągiew z łacińskim napisem:
„Miasto Warszawa śluby Ci składa i pozdrawia Cię Dziewico, i pragnie by obraz, co niesie zdrowie ludom i Królestwom, był ochroną zachowany w kościele pijarów. Bądź taką, jaką byłaś pod niebem Południa. Bądź strażniczką Lechii i pozwól, że nazwiemy Cię Patronką ludu Północnego. Chroń berła Kazimierzowego i ofiaruj Lechii pokój oraz złamane strzały. Wojny otomańskie oraz choroby odpędź daleko. A swoich czcicieli i świątynię swoją broń, o Maryjo.” Matka Boża Łaskawa - Patronka Warszawy i Strażniczka Polski - był to pierwszy w historii Polski tytuł Matki Bożej odnoszący się do naszego narodu, na długo jeszcze przed innymi obrazami i wezwaniami!

Kard. Prymas Stefan Wyszyński koronował ten cieszący się wielowiekowym kultem obraz 7 października 1973 r., a NMP Łaskawa została ogłoszona główną Patronką Warszawy. Kard. Wyszyński mógł nie znać pełnego tytułu Matki Bożej Łaskawej - Patronki Warszawy i Strażniczki Polski, ponieważ praca doktorska prof. Mączyńskiego powstała później.

Zapraszamy do przeczytania opracowania historycznego Ryszard Mączyński, "Mater Gratiarum Varsaviensis. Wizerunki Madonny Łaskawej w Sztuce Polskiej".
Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego poświęconego cudownemu wizerunkowi Matki Bożej Łaskawej. Warto zapoznać się również ze skróconą historią obrazu na stronie laskawa.blogspot.com

O. Aleksander Jacyniak SI - Matka Boża Łaskawa, Posłaniec Serca Jezusowego 05/2011