OGŁOSZENIA

Zamawianie intencji mszalnych drogą elektroniczną mailowo:
Informacje pod linkiem - Odnośnie zamawiania intencji

11 Niedziela Zwykła – 14 czerwca 2026 r.

♦ Dzisiaj przed naszą świątynią, wolontariusze prowadzą zbiórkę ofiar na wsparcie Mokotowskiego Hospicjum św. Krzyża w Warszawie. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za hojne serce.
♦ W najbliższy piątek, Mszą św. o godz. 20.00, rozpocznie się w naszej świątyni 24 godzinne Nabożeństwo Męki Pańskiej – nabożeństwo w ramach dziewięciomiesięcznej Nowenny 24 godziny Męki Pańskiej - 19-20 czerwca 2026wynagradzającej za grzechy aborcji. Poprowadzi je Stowarzyszenie Krzewienia kultu bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
♦ Podczas nabożeństwa będzie można przyjąć Szkaplerz Męki Pańskiej, zwany Czerwonym Szkaplerzem.
♦ Zapraszamy wiernych do wspólnej modlitwy i czuwania. Szczegółowe informacje na plakatach.
♦ Informujemy o wakacyjnej zmianie godziny nabożeństw i spowiedzi, w naszej świątyni: od lipca, do września włącznie, w dni powszednie - nie będzie Mszy św. o godz. 17.30.
♦ Spowiedź - w lipcu, sierpniu i we wrześniu, w dni powszednie; od godz. 9.00 do 11.00 i od godz. 16.00 do 20.45.
♦ W każdą sobotę o godz. 19.15 - nabożeństwo do Matki Bożej Łaskawej połączone z odczytaniem próśb i podziękowań. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.
♦ Polecamy numer formacyjnego pisma jezuitów – Manreza, pt: Reguły życia pobożnego, cz. II.
♦ Dziękujemy Wam wszystkim za modlitwy i ofiary, jakie składacie na tacę – na utrzymanie i funkcjonowanie naszej świątyni.
♦ Życzymy Wam wszystkim opieki Matki Bożej Łaskawej.

ZAPRASZAMY!

 
MSZE ŚW. 
- dni powszednie o 8:30, 16:00, 17:30 i o 20:00 z Apelem Warszawskim, w lipcu sierpniu i wrześniu o 8:30, 16:00, 20:00
- niedziele i święta o 8:30, 10:00, 11:30, 13:00, 16:00, 17:30 i o 20:00
ADORACJA NAJŚW. SAKRAMENTU w dni powszednie 9:00 - 20:00, w niedziele 14:00 - 16:00
SPOWIEDŹ:  
- dni powszednie od października do czerwca 9:00-13:00 i 15:00-20:45, w lipcu, sierpniu i wrześniu 9:00-11:00 i 16:00-20:45
- niedziele i święta podczas Mszy św. Zobacz szczegóły i grafik spowiedzi.
NABOŻEŃSTWA: Różaniec o 19:15 w soboty:
ODPUSTY: codziennie można uzyskać u nas następujące odpusty zupełne
 
Miejsce jest przyjazne do modlitwy w ciszy i spowiedzi, również dla osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich.

Polecamy

Manreza 2/2026 (26)MANREZA - kolejny numer jezuickiego pisma Manreza - temat numeru: REGUŁY ŻYCIA POBOŻNEGO:
Jak być wiernym Kościołowi?,
O zdrowej nauce ze sprawdzonego źródła,
Zachowuj przykazania!,
Jak być posłusznym w Kościele,
Nie porównywać się ze świętymi,
Nie jesteśmy pacynkami Pana Boga,
Od lęku do miłości,
O wierze i uczynkach.
Do nabycia po Mszach św. przy wyjściu z sanktuarium lub w zakrystii.
-----------------------------------------------------
Na każdy miesiąc papież poleca modlitwie wszystkim wiernym intencje:
Intencja papieska na CZERWIEC 2026:
O wartość sportu
Módlmy się, aby sport był narzędziem pokoju, spotkania i dialogu między kulturami i narodami oraz promował takie wartości jak: szacunek, solidarność i rozwój osobisty.
--------------------------------------------------

Nabożeństwo i Msza św. do MB Łaskawej - Patronki Warszawy i Strażniczki Polski - 13 czerwca, sobota, g. 19.15

W każdą sobotę:
 
- 19.15 - Nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny Łaskawej, Patronki Warszawy i Strażniczki Polski.
- 20.00 - Msza św. w intencji próśb i podziękowań Naszej Patronce.
 
Nabożeństwo odbywa się przed cudownym obrazem Najświętszej Maryi Panny Łaskawej. Rozpoczyna je procesja Najświętszego Sakramentu z kaplicy Adoracji do ołtarza głównego.
Podczas liturgii odczytuje się prośby i podziękowania kierowane do Boga za pośrednictwem naszej Patronki, z kartek, które zostały złożone w specjalnie przygotowanej do tego skrzynce, znajdującej się przy wejściu do Kościoła. Odmawiamy Różaniec i inne modlitwy.
Intencje możemy składać każdego dnia, do piątku.

43. rocznica drugiej wizyty Jana Pawła II w sanktuarium - 16 czerwca

Jan Paweł II16 czerwca 1983 r. był drugi i ostatni raz, kiedy to przed obrazem Matki Bożej Łaskawej modlił się św. Jan Paweł II podczas II pielgrzymki do Polski.

Odbyło się to w podobny sposób jak przy pierwszej wizycie, co jeszcze raz podkreśliło znaczenie Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Najpierw było powitanie na lotnisku Okęcie i przemówienie: Ojczyzna jest naszą Matką ziemską. Po przybyciu o godzinie 19 do warszawskiej katedry Jan Paweł II modlił się w kaplicy Baryczków a potem w krypcie gdzie spoczywają doczesne szczątki prymasa Polski, kardynała Stefana Wyszyńskiego. Potem była Msza św. w katedrze św. Jana Chrzciciela za duszę kard. Stefana Wyszyńskiego z homilią Ojca Świętego: Pozwólmy ogarnąć się tajemnicy Odkupienia. Ta Msza św. była pierwszym podczas obecnej pielgrzymki liturgicznym spotkaniem z Kościołem w Polsce. Wraz z Ojcem Świętym celebrowali ją ksiądz Prymas i jego warszawscy biskupi pomocniczy: abp Bronisław Dąbrowski i biskupi Władysław Miziołek, Zbigniew Kraszewski, Kazimierz Romaniuk, a także bp Jerzy Dąbrowski z Gniezna. Na wstępie liturgii przemówienie powitalne w imieniu stołecznej metropolii wygłosił Prymas Polski. W tej Mszy św. uczestniczyło ok. 3 tysięcy księży, nieprzeliczone tłumy wiernych na zewnątrz katedry, na Placu Zamkowym oraz - dzięki połączeniom radiofonicznym - wierni w pobliskich kościołach (św. Marcina - ociemniali, św. Anny - studenci, M. B. Łaskawej - siostry zakonne).

Św. Józef i nasi Dobroczyńcy - 17 czerwca, środa g. 20.00

W każdą środę (z rzadkimi wyjątkami) zapraszamy do Sanktuarium, aby w sposób szczególny czcić św. Józefa, Oblubieńca NMP, opiekuna Jezusa.

O godz. 20.00 - Msza św. wotywna w intencji dobroczyńców Sanktuarium MBŁ i naszego domu zakonnego.

Dla żywych prosimy o Boże błogosławieństwo, zdrowie i dary Ducha św., a dla zmarłych o miłosierdzie i radość życia wiecznego.

Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

!!! NOWE WEZWANIA w LITANII DO ŚW. JÓZEFA !!!

1 maja 2021 roku Stolica Apostolska ogłosiła siedem nowych wezwań w Litanii do św. Józefa (List Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Prot. N. 133/21): Custos Redemptoris, Servus Christi, Minister salutis, Fulcimen in difficultatibus, Patronus exsulum, Patronus afflictorum, Patronus pauperum.

12 czerwca 2021 roku Konferencja Episkopatu Polski, zgodnie z Listem Kongregacji zatwierdziła brzmienie wezwań w języku polskim, przygotowane przez Komisję ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP: Opiekun Odkupiciela, Sługa Chrystusa, Sługa zbawienia, Podpora w trudnościach, Patron wygnańców, Patron cierpiących, Patron ubogich.

Nowe brzmienie Litanii obowiązuje z dniem podjęcia uchwały:

Św. Alojzego Gonzagi SI - 21 czerwca

 

Wspomnienie obowiązkowe św. Alojzego Gonzagi, zakonnika. 

Obok św. Stanisława Kostki i św. Jana Berchmansa, św. Alojzy Gonzaga SJ należy do grona najmłodszych kanonizowanych jezuitów.

Pochodził z rodziny szlacheckiej; już we wczesnym dzieciństwie snuto wobec niego ambitne plany i przygotowywano błyskotliwą karierę oraz zaszczyty. On jednak coraz bardziej oddalał się od światowych ambicji, bogactwa, władzy czy prestiżu społecznego. Wybrał ubogiego Jezusa i Jemu chciał oddać wszystko jako ubogi, czysty i posłuszny zakonnik w Towarzystwie Jezusowym.

Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela - odpust w naszej parafii w Bazylice Archikatedralnej - 24 czerwca

24 czerwca obchodzimy uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, patrona naszej parafii.

Jan Chrzciciel urodził się jako syn kapłana Zachariasza i Elżbiety (Łk 1, 5-80). Jego narodzenie z wcześniej bezpłodnej Elżbiety i szczególne posłannictwo zwiastował Zachariaszowi archanioł Gabriel, kiedy Zachariasz jako kapłan okadzał ołtarz w świątyni (Łk 1, 8-17). Przyszedł na świat sześć miesięcy przed narodzeniem Jezusa (Łk 1, 36), prawdopodobnie w Ain Karim leżącym w Judei, ok. 7 km na zachód od Jerozolimy. Wskazuje na to dawna tradycja, o której po raz pierwszy wspomina ok. roku 525 niejaki Teodozjusz. Przy obrzezaniu otrzymał imię Jan, zgodnie z poleceniem anioła. Imię Jan jest pochodzenia hebrajskiego i oznacza tyle, co "Bóg jest łaskawy".

Kiedy Jan miał już lat 30, wolno mu było według prawa występować publicznie i nauczać. Podjął to dzieło nad Jordanem, nad brodem w pobliżu Jerycha. Jako herold Mesjasza Jan podkreślał z naciskiem, że nie wystarczy przynależność do potomstwa Abrahama, ale trzeba czynić owoce pokuty, trzeba wewnętrznego przeobrażenia. Na znak skruchy i gotowości zmiany życia udzielał chrztu pokuty (Łk 3, 7-14; Mt 3, 7-10; Mk 1, 8). Jan świadczył o Jezusie wobec tłumu: "Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata" (J 1, 29. 36). Na skutek tego wyznania, przy Chrystusie Panu zjawili się dwaj pierwsi uczniowie - Jan i Andrzej, którzy dotąd byli uczniami św. Jana (J 1, 37-40).

Wspomnienie dowolne Matki Bożej Nieustającej Pomocy - 27 czerwca

Zapraszamy aby w tym dniu nawiedzić kościół i pomodlić się do Matki Bożej, która pragnie nam nieustannie pomagać i zjednywać Boże łaski.

Tytuł Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest związany z XIV-XV w. ikoną Maryi pochodzenia bizantyjskiego (namalowana na desce 54 x 41,5 cm) czczoną w Rzymie w kościele pw. św. Mateusza Apostoła. W 1739 roku kościół św. Mateusza Apostoła przejęli augustianie z Irlandii. W 1798 roku wojska francuskie zdobyły Rzym, wygnały z Rzymu papieża Piusa VI i zniszczyły około 30. kościołów, w tym klasztor augustiańki z kościołem św. Mateusza. Wtedy cudowna ikona została przeniesiona do kościoła św. Euzebiusza. Następnie w 1819 r. zakon augustianie przenieśli się do kościoła Santa Maria in Posterula zabierając ze sobą cudowną ikonę. Umieszczono ją w bocznej kaplicy tego kościoła, ponieważ w ołtarzu głównym znajdował się obraz Matki Bożej Łaskawej. Od tego momentu powoli zapomniano o szerzeniu kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy. 7 lutego 1863 r. słynny jezuita, o. Francesco Blosi SJ, w czasie kazania wspomina o ikonie Matki Bożej Nieustającej Pomocy, znajdującej się w dawnym kościele św. Mateusza Apostoła.

Msza św. z błogosławieństwem Wody św. Ignacego Loyoli - 30 czerwca g. 17:30

 
Zapraszamy w ostatni dzień miesiąca na Mszę św. o 17:30, na zakończenie której będzie błogosławieństwo wody św. Ignacego.
W dzień wspomnienia św. Ignacego Loyoli, 31 lipca, błogosławieństwo wody św. Ignacego Loyoli jest na każdej Mszy św.
Zachęcamy do zapoznania się na tej stronie z wodą św. Ignacego Loyoli, dzięki której św. Ignacy wstawia się za nami upraszając wszelkie łaski Boże. 

Co to jest woda świętego Ignacego?

Msza św. dla poszukujących męża albo żony g. 20:00 - 30 czerwca, wtorek

Spotkania w duszpasterstwie "Platan" – to wspólnota katolików stanu wolnego otwartych na małżeństwo.
W ostatni wtorek miesiąca zapraszamy na Mszę Świętą o godz. 20.00.
Po mszach organizujemy spotkania integracyjne.

Chętnych do służby przy ołtarzu zapraszamy do zakrystii odpowiednio wcześniej przed Eucharystią.

 
INFORMACJE O DUSZPASTERSTWIE PLATAN
Msze odbywają się na Starym Mieście w Warszawie w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w ciągu całego roku w ostatni wtorek miesiąca o godz. 20. Odbywają się bez wyjątków, czyli również w okresie wakacyjnym, w okresach świątecznych i innych. Comiesięczne msze święte odprawiane są w intencji o Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski dla wszystkich poszukujących męża albo żony za wstawiennictwem Matki Bożej Łaskawej.
Serdecznie zapraszamy do modlitwy w intencji znalezienia tej drugiej połowy małżeńskiej.

Św. Bernardyna Realina SJ i innych jezuitów misjonarzy ludowych - 2 lipca

Świętych Bernardyna Realina, Jana Franciszka Régisa i Franciszka de Geronimo; Błogosławionych Juliana Maunoira i Antoniego Baldinucciego, prezbiterów, jezuickich misjonarzy ludowych.

Bernardyn Realino, (wł.: Bernardino Realino) urodził się 1 grudnia 1530 r. w Carpi we Włoszech. Ukończył studia prawnicze w Bolonii. Pełnił urząd podesty w Felizzano oraz Monferrato. Po doświadczeniu widzenia Matki Bożej z Dzieciątkiem porzucił karierę polityczną i wstąpił do zakonu jezuitów w 1564 r. W 1567 r. przyjął święcenia kapłańskie, W trzy lata po złożeniu ślubów profeskich przełożeni zadecydowali o wysłaniu ojca Bernardyna na drugi koniec Italii – do miejscowości Lecce w regionie Apulia. Święty założył tam kolegium jezuickie i rozwinął działalność duszpasterską, lecz nie sądził, że spędzi tam pozostałe czterdzieści lat swego życia. O. Realino był obecny tam, gdzie była nędza moralna bądź materialna. Był spowiednikiem i powiernikiem wszystkich stanów i dlatego otrzymał od wdzięcznej ludności tytuł „ojca miasta”. Zmarł 2 lipca 1616 r. w Lecce we Włoszech, gdzie do dziś (w kościele jezuitów) spoczywają jego relikwie. Został beatyfikowany w 1895 r. przez Leona XIII, a kanonizowany przez Piusa XII w 1947 r. Jest patronem Lecce oraz Carpi.

Msza św. o powołania do jezuitów - 2 lipca, czwartek g. 20.00

W pierwsze czwartki miesiąca na Mszy św. o godz. 20.00 prosimy Boga o powołania na braci i kapłanów do zakonu jezuitów. Modlimy się, by Towarzystwo Jezusowe było wierne charyzmatowi św. Ignacego Loyoli i wezwaniom, do których Bóg powołał naszego założyciela i do których Bóg powołuje jezuitów obecnie.

Zapraszamy do wspólnej modlitwy, szczególnie o powołania z naszych własnych rodzin. Modlimy się za przykładem św. Ignacego, który w małej kapliczce La Storta blisko Rzymu prosił „Matkę Najświętszą, aby go chciała przyłączyć do swego Syna”.

Strony

Subscribe to Front page feed